Respuesta :
Answer:
Profit from the business = $50000.
Explanation:
Total revenue from the business = $200000
The total cost that occurred in business = $150000
Now we have to calculate the true profit from the business. So, it can be calculated by subtracting the total cost from the total revenue.
Below is the formula to find the profit.
Profit = total revenue – total cost
Now insert the given values in the formula.
Profit from the business = $200000 - $150000
Profit from the business = $50000
The amount of Grant's "true" profits from his business is $50000. Profits are termed as the total revenues that the firm earns on selling the produced goods and services.
Given information are:
Total revenue from the business = $200000
The total cost that occurred in business = $150000
Computation of profit:
Profit = Total Revenue- Total Cost
Profit = $200000- $150000
Profit = $50000
Therefore, the amount of profit the company earned is $50000.
To know more about the profits, refer to the link below:
https://brainly.com/question/4066079