kaevonaalaam
kaevonaalaam kaevonaalaam
  • 28-08-2020
  • Mathematics
contestada

Ethan buys dough to make fresh bread for his sandwich shop. He pays $11.55 for 25 ounces. What is Ethan's price per ounce of dough?​

Respuesta :

wrigleybates4 wrigleybates4
  • 28-08-2020

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

goof luck

Answer Link
crlc2694
crlc2694 crlc2694
  • 28-08-2020
You would just divide the price by the weight of the dough - 11.55/25 = 0.46
Answer Link

Otras preguntas

A bonds price and its yield to maturity are inversely related because:________.
what is a non-native species?
The length of a rectangle is twice the width. The area of the rectangle is 96 square units. Notice that you can divide the rectangle into two squares with equ
Quinn is testing the motion of two projectiles x and y by shooting them from a sling shot. What can we say best describes the motion of the projectiles ? Assume
Rectangle EFGH has verticles at E(7,7), F(1,5), G(2,2), and H(8,4). How many units is the perimeter of rectangle EFGH. Answer choices: A. 20 B. 10√13 C. 5√10 D.
A student measures the mass of an 11.2cm3 block of sugar to be 17.8 g. What is the density of the sugar?
Assume Amy’s wants to do the greatest good for the greatest number of people. Based on this, which approach to resolving ethical dilemmas would the company most
A. What document, passed by the National Assembly, guaranteed men basic liberties?
john can travel to atlanta 560 miles in 9 hours what is his velocity
A gold-colored ring has a mass of 17.5 grams and a volume of 0.82 mL. What is the density of this ring?