sophiarivera881 sophiarivera881
  • 28-08-2020
  • Mathematics
contestada

PLSSSSSS HELLLPPPP RIGHT NOWWWW!!!! I WILLL GIVEE BRAINLIEST!!!! I NEED THIS ASAPP 3. If I buy ice cream it is 4$ per scoop. Write an equation of this?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-08-2020

Answer:

4x

Step-by-step explanation:

Let x be the amount of scoops you get, a variable (unknown). Every scoop is 4 dollars. To know how much x scoops would cost, you would multiply x by four (ex. 5 scoops= 4(5)).

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Figure 16.21 is an energy diagram for a reaction. Match the appropriate number with the quantity it represents. a. reactants b. activated complex c. products d.
-Sin x = -cos^2x - 1
RONDO CORPORATION Balance Sheets December 31 2017 2016 Cash $ 5,300 $ 3,700 Accounts receivable 21,200 23,400 Inventory 9,000 7,000 Land 20,000 26,000 Buildings
What Is The Origins Of The Vince McMahon Catchphrase "You're Fired" In WWE During The Attitude Era?
On a coordinate plane, which axis is the horizontal axis, and which is the vertical axis? Is there a way to graph points that are not whole numbers? How do you
i need help asap pls
I need help on question 10 its 18 16 32 or 36 days
A shoe store was having a back to school sale where you could buy 4 pairs of shoes for $49.32. If a large family decided to buy 6 pairs of shoes, how much would
word bank - ambassador , consul , foreign policy , passport , attorney general , counterfeit , marshal , postage stamps , bonds , federal , money , taxtes 1.
Phương pháp tổ chức lưu trữ dữ liệu phổ biến nhất là