Respuesta :
This question is incomplete, the complete question is;
A large electric utility company spews 62 million tons of greenhouse gases (mostly carbon dioxide) into the environment each year. This company has committed to spending $2.7 billion in capital over the next five years to reduce its annual emissions by 4%. More will be spent after five years to reduce greenhouse gases further.
a. What is the implicit cost of a ton of greenhouse gas
b. if the United states produces 4 billion tons of greenhouse gases each year, how much capital must be spent to reduce total emission by 2% over the next five years based on your answer in part a).
Answer:
a) The implicit cost of greenhouse gas is $ 1,088.7097 per ton
b) $87.096 billion of capital must be spent to reduce total emissions by 2% over the next five years.
Explanation:
Given that;
Annual Emission = 62 million tons
Capital Spending = $2.7 billion
Annual Emission reduction = 5%
partA
Reduction in Emission = 62 million tons per year × 4/100 = 2.48 million tons of greenhouse gas per year
Implicit cost of reducing 1 ton of carbon dioxide = Cost invested / Annual gas release after reduction.
= $2.7 billion / $2.48 million = 2.7 × 10⁹ / 2.48 × 10⁶ = 1088.709 7
∴ The implicit cost of greenhouse gas is $ 1088.7097 per ton
part B
Reduction in Emission = 4 billion tons per year × 2/100 = 80,000,000 tons
Total Cost = 1088.709 × 80,000,000 = $87.096 billion
∴ $87.096 billion of capital must be spent to reduce total emissions by 2% over the next five years.
a) The implicit cost of greenhouse gas is $ 1,088.7097 per ton
b) $87.096 billion of capital must be spent to reduce total emissions by 2% over the next five years.
Given that;
- Annual Emission = 62 million tons
- Capital Spending = $2.7 billion
- Annual Emission reduction = 5%
(a)
Reduction in Emission = 62 million tons per year × 4%
= 2.48 million tons of greenhouse gas per year
Now
Implicit cost of reducing 1 ton of carbon dioxide = Cost invested ÷ Annual gas release after reduction.
= $2.7 billion ÷ $2.48 million
= 2.7 × 10⁹ ÷ 2.48 × 10⁶
= 1088.709 7
(b)
Reduction in Emission = 4 billion tons per year × 2%
= 80,000,000 tons
Total Cost = 1088.709 × 80,000,000
= $87.096 billion
Learn more: https://brainly.com/question/17429689?referrer=searchResults