tellysbrantleyjr tellysbrantleyjr
  • 28-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?

Respuesta :

hsheets2022
hsheets2022 hsheets2022
  • 28-08-2020

Answer:

1.24

Step-by-step explanation:

there are 4 quarts to a gallon. you have 3 gallons. so you have 12 quarts. 14.88 divided by 12 is 1.24! hope this helps! :)

Answer Link
zoebroussard113002 zoebroussard113002
  • 28-08-2020
The answer is 1.24! Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Does "because the tragic fumble was scored by the visiting team in the last minute" have an independent clause
By showing the reader a character’s _________________, the character’s behavior becomes more believable. effects actions motivations history
How do enzymes lower activation energy? A. by linking to the substrate and causing a chemical reaction B. by linking to the substrate permanently, creating
What is the square root of 9
I NEED 12 ASAP!!! PLEASE ANSWER
which one goes firstA. consumers B. Decomposers C. producers
An entire city likes milk and coffee equally well. milk is packaged in cardboard cartons. coffee is packaged in tin cans. yesterday the price of cookies, a comp
The three types of “scientific” research you might come across are blank,blank,and blank
Myra just finished a beautiful painting and would like to build a frame around it. If the diameter of the picture is 33 inches and the frame is 2 inches wide, w
what is the isotope notation for an element with an atomic number of 92 and 143 neutrons?