a cube measuring 1 cm on each side, what is the volume, if the cube was dropped into 28ml of water. what would the new volume be?

Respuesta :

Answer:

29 ml

Step-by-step explanation:

Vcube = 1cm×1cm×1cm = 1 cm³

1 cm³ = 1 ml

If this cube is dropped into a 28ml of water the new reading will be 29 ml.

hope this helped :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico