Respuesta :
Answer:The answer is option A.
Momentum=mass×velocity.
Orange train=mass is 200 and velocity is 1.
which is 200×1=200kgm/s.
The initial momentum of the orange train is 200 kgm/s.
What is momentum?
- Momentum is the product of mass and velocity of any object.
- Momentum is denoted by P.
- Momentum P = mv , where m = mass and v = velocity.
- Momentum is a vector quantity.
How to calculate momentum of the orange train?
The orange train is having mass of 200 kg and it is travelling with speed of 1 m/s.
So, the orange trains momentum will be ,
P = mv
∴ P = 200 x 1
∴ P = 200 kgm/s
Therefore, the initial momentum of the orange train is 200kgm/s.
Learn more about momentum here -
https://brainly.com/question/22257327
#SPJ2