Answer:
[tex]F=8.88\times 10^{11}\ N[/tex]
Explanation:
Given that,
Mass of a planet is [tex]8.03\times 10^{26}\ kg[/tex] and it is located at a distance of [tex]6\times 10^{14}\ m[/tex] from the Earth.
The mass of Earth is [tex]5.972\times 10^{24}\ kg[/tex]
We need to find the force of gravitation between Earth and the planet. It is given by :
[tex]F=G\dfrac{m_1m_2}{d^2}\\\\F=6.67\times 10^{-11}\times \dfrac{8.03\times 10^{26}\times 5.972\times 10^{24}}{(6\times 10^{14})^2}\\\\F=8.88\times 10^{11}\ N[/tex]
So, the force between them is [tex]8.88\times 10^{11}\ N[/tex].