Answer:
0.067wc
Explanation:
The formula is actual static pressure loss = (total equivalent divided by 100) multiplied by rate of friction
We substitute values
actual static pressure = 0.1
Total equivalent length = 150 ft
0.1 = (150ft/100) multiplied by Rate of friction
Friction rate at 100ft = 0.067
So we have that the required friction needed is 0.067wc