A right cylinder-shaped water ta is used to supply water to a reservoir. If the cylinder has a diameter of 16 feet and a height of 22 feet, what is a reasonable estimate of the maximum amount og water the tank can hold

Respuesta :

Answer:

The tank can hold  4423.36 feet³ of water.

Step-by-step explanation:

Given that,

Height = 22 feet

Diameter = 16 feet

We need to calculate the maximum amount of water

Using formula of volume

[tex]V=\pi r^2h[/tex]

Where, h = height of cylinder

r = radius of cylinder

Put the value into the formula

[tex]V=\pi\times(8)^2\times 22[/tex]

[tex]V= 4423.36\ feet^3[/tex]

Hence, The tank can hold  4423.36 feet³ of water.

ACCESS MORE
EDU ACCESS