Answer:
this is wind turbine angular speed
Step-by-step explanation:
given data
angular speed ω = 64 rpm
time = 1 min = 60 seconds
solution
we know that angular speed ω is expess as
ω = [tex]\frac{2\pi }{T}[/tex] .........................1
ω = 64 × [tex]\frac{2\pi }{T}[/tex]
ω = 6.70 rad/s
so this is wind turbine angular speed