A petroleum laboratory technician can perform 56 tests on samples in 7 hours. At this rate, how many of the same
tests could the technician perform in 8 hours?
49
57
64
105
120

Respuesta :

Answer:

64

Step-by-step explanation:

56/7 = 8

8*8 = 64

64 tests

the answer is 64 because if you do the equation 7x=56 divide both sides by 7. you get x=8. therefore that means they do 8 tests every hour since they’re asking for how many tests in 8 hours. multiply 8x8 and you get 64
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico