PLEASE SOLVE WILL GIVE BRAINLIST

Answer:
School to library = 875 feet
School to train station = 1000 feet
School to town hall = 1125 feet
Step-by-step explanation:
School to library: 3.5 cm
Since 2 cm is equal to 500 feet, then 1 cm is equal to 250 feet.
3.5 cm = 250 (3.5) = 875 feet.
School to train station: 4 cm
4cm = 4 (250) = 1000 feet.
School to town hall: 4.5 cm
4.5 cm = 4.5 (250) = 1125 feet.