A 2000 kilogram sports car accelerates at a ratr of 30 meters per second squared. The velocity of the car is v=at where a is acceleration in meters per second squaref and t is tome in seconds. The kinetic energy of the car is KE = 1/2 mv^2

Respuesta :

Answer:

KE = 900,000t²

Step-by-step explanation:

The formula for calculating the kinetic energy of a body is expressed as KE = 1/2mv² where;

m is the mass of the sport car = 2000kg

v is the velocity of the car

Since v = at

v = 30t

Substituting the given values into the KE formula;

KE  1/2 * 2000 * (30t)²

KE = 1000*900t²

KE = 900,000t² Joules where t is the time measured in seconds

Answer:

KE = 900,000t²

Step-by-step explanation:

Answer is D if you use edgenuity, answers do not mix

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico