Answer:
The heaviest 5% of fruits weigh more than 747.81 grams.
Step-by-step explanation:
We are given that a particular fruit's weights are normally distributed, with a mean of 733 grams and a standard deviation of 9 grams.
Let X = weights of the fruits
The z-score probability distribution for the normal distribution is given by;
Z = [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\mu[/tex] = population mean weight = 733 grams
[tex]\sigma[/tex] = standard deviation = 9 grams
Now, we have to find that heaviest 5% of fruits weigh more than how many grams, that means;
P(X > x) = 0.05 {where x is the required weight}
P( [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] > [tex]\frac{x-733}{9}[/tex] ) = 0.05
P(Z > [tex]\frac{x-733}{9}[/tex] ) = 0.05
In the z table the critical value of z that represents the top 5% of the area is given as 1.645, that means;
[tex]\frac{x-733}{9}=1.645[/tex]
[tex]{x-733}}=1.645\times 9[/tex]
[tex]x = 733 + 14.81[/tex]
x = 747.81 grams
Hence, the heaviest 5% of fruits weigh more than 747.81 grams.