A technical machinist is asked to build a cubical steel tank that will hold 60L of water. Calculate in meters the smallest possible inside length of the tank. Round your answer to the nearest 0.01m.

Respuesta :

Answer:

L= 7.75 m

Step-by-step explanation:

This problem bothers on the mensuration of solids, cube

Step one:

The volume of the tanks will hold 60L of water

hence the volume of the tank is 60L

we know that the expression for the

volume of cube = L*L*L

Volume of cube = L^3

60= L^3

L=  √60

L= 7.7459

To the nearest 0.01m we have  L= 7.75 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS