Answer:
Explanation:
We shall convert all the displacement in vector form .
i and j represents east and north respectively .
D₁ = 4 i
D₂ = 4 j
D₃ = - 5 cos 53.1 i + 5 sin 53.1 j
= -3i + 4 j
Total displacement = D₁ + D₂ + D₃
= 4i + 4 j - 3i + 4 j
= i + 8j
magnitude of displacement = √( 1² + 8² )
= 8.06 km
velocity = 8.06 / 5
= 1.61 km / h
Direction from x axis in anticlockwise direction .
Tanθ = 8 / 1 = 8
θ = 83° north of east .