capacity = 140 liters
1 h = 60 min
60 min ................ 240 l
35 min ...................... x l
x =35×240/60 = 8400/60 = 140 liters
Answer:
[tex]\Huge \boxed{\mathrm{140 \ liters}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\displaystyle \sf 35 \ minutes = \frac{7}{12} \ hour[/tex]
[tex]\sf \displaystyle liters \ per \ hour =\frac{liters}{hour}[/tex]
Let the liters amount be x.
[tex]\sf \displaystyle 240 =\frac{x}{\frac{7}{12} }[/tex]
Multiplying both sides by [tex]\sf \frac{7}{12}[/tex]
[tex]\sf \displaystyle 240 \cdot \frac{7}{12} =\frac{x}{\frac{7}{12} } \cdot \frac{7}{12}[/tex]
[tex]\sf 140=x[/tex]
The capacity of the container is 140 liters.