Respuesta :

Answer

ANSWER WITH FULL EXPLANATION

If a speed is given  km/h, then the formula to convert the speed from km/h to m/s is  

km/h = m/s

In other words, if you want to convert the given speed from km/h to m/s, then multiply the given number by  and put "m/s" after it.  

The speed of a car is 72 km/h.  

Converting the speed into m/s

72 km/h =  m/s = 20 m/s

∴ The speed of the car (expressed in m/s) is 20 m/s.

SHORT ANSWER

1km/h=5/18m/s

72km/h=72×5/18m/s

=4×5m/s

=20m/s.

HOPE  THIS HELPS YOU PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico