Respuesta :

Answer:

The displacement of the dog which is the shortest distance between the two points is 5 meters 53.13° North of East

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The dog's displacement due East = 3 meters

The dog's displacement due North = 4 meters

The displacement, D motion of the dog can be written in vector form as follows;

D = 3i + 4j

The magnitude of the displacement is given as follows;

[tex]\left | D\right | = \sqrt{(3 \ meters)^2 + (4 \ meters)^2} = \sqrt{25 \ meters^2} =5 \ meters[/tex]

The displacement is the shortest distance between two points

The direction is given tan⁻¹(4/3) = 53.13° North of East

The displacement of the dog which is the shortest distance between the two points = 5 meters 53.13° North of East.

ACCESS MORE
EDU ACCESS