Respuesta :

Answer : The density of an object is 0.93 g/mL

Explanation : Given,

Mass of an object = 3.8 g

Initial volume = 4.5 mL

Final volume = 8.6 mL

First we have to calculate the volume of an object.

Volume of an object = Final volume - Initial volume

Volume of an object = 8.6 mL - 4.5 mL

Volume of an object = 4.1 mL

Now we have to calculate the density of an object.

Formula used:

[tex]\text{Density}=\frac{\text{Mass of an object}}{\text{Volume of an object}}[/tex]

Now putting all the given values in this formula, we get:

[tex]\text{Density}=\frac{3.8g}{4.1mL}[/tex]

[tex]\text{Density}=0.93g/mL[/tex]

Therefore, the density of an object is 0.93 g/mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico