luhjoc02 luhjoc02
  • 26-08-2020
  • Mathematics
contestada

4.89 gallons of milk is sold for $12.79. If you have $21.44 in your wallet. How many
gallons of milk you can buy?

Respuesta :

earl16 earl16
  • 26-08-2020

Answer:

12.79/4.89 is $2.62 per gallon

2.62x<=21.44

Step-by-step explanation:

You could buy 8 because 21.44 divided by 2.62 is 8.1832...

Answer Link

Otras preguntas

which of these is another name for world war 1
this one did not know who to do because I thought it was right but need help
Question 8 Unsaved Mrs. Johnson's science class perform an experiment. They combine two substances that react with lots of fizzing and bubbling. The class de
The substance in acid rain that makes it more acidic than natural rainwater is _____. A) Sulfuric Acid B) Carbon Dioxide C) Nitrogen Gas D) Carbonic Acid
When 4 and a number, n, are multiplied, the result is 36. What is the value of n?
Why is 20 to the power of 5 400 times as much as 20 to the power of 3
When did the Industrial Age started and ended?
geometry | BRAINLIEST + 20 POINTS! :) QUESTION: Kelly and Daniel wrote the following proofs to prove that vertical angles are congruent. Who is correct? [Pictu
What number is a factor of both 60 and 90?
X divided by -1.5 = 21