Respuesta :

Answer:

Rate of depreciation = 27%

Step-by-step explanation:

Given:

Purchase price = $32,650

Rate in 2020 = $23,834.50

Find:

Rate of depreciation

Computation:

Depreciation = Purchase price - Rate in 2020

Depreciation = $32,650 - 23,834.50

Depreciation = $8,815.5

Rate of depreciation = [8,815.5 / 32650] 100

Rate of depreciation = 27%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico