Answer:
A
Step-by-step explanation:
12.7 meters divided by 3.6 seconds is 3.527 round it up and it stays 3.5 m/s
The average speed of the cart is: 3.5 m/s
The correct option is (A).
The average speed is the total distance traveled by the object in a particular time interval.
Given:
distance = 12.7m, time= 3.6 seconds
Average speed will be,
= Distance/time
=12.7/3.6
=3.522 m/s
Hence, the average speed is 3.522 m/s.
Learn more about average speed here:
https://brainly.com/question/12322912
#SPJ2