Respuesta :

Answer:

KINETIC ENERGY=K.E=0.00245 Joules ≈ 0.003 Joules

Explanation:

mass=m=0.1g=0.0001kg

velocity=v=7.0m/s

kinetic energy=K.E.=?

as we know that

[tex]kinetic energy=\frac{1}{2}mv^2\\ putting values\\kinetic energy=\frac{1}{2}(0.0001kg)(7.0m/s)^2\\ kinetic energy=\frac{1}{2} 0.0049joules\\kinetic energy= 0.00245Newton meter or joules[/tex]

hope it will help ^_^

ACCESS MORE
EDU ACCESS