contestada

What is the power in a circuit that has a current of 12 A and a resistance of 100 Ω? (Note: 1 A2·Ω = 1 W) (1 point)

Respuesta :

Answer:

[tex] \boxed{\sf Power \ in \ the \ circuit = 14.4 \ kW} [/tex]

Given:

Current (I) = 12 A

Resistance (R) = 100 Ω

To Find:

Power (P) in the circuit

Explanation:

Formula:

[tex] \boxed{ \bold{P = I^2 R}}[/tex]

Substituting value of I & R in the equation:

[tex] \sf \implies P = {(12)}^{2} \times 100 \\ \\ \sf \implies P = 144 \times 100 \\ \\ \sf \implies P = 14400 \: A^2.\Omega \\ \\ \sf \implies P = 14400 \: W \\ \\ \sf \implies P = 14.4 \: kW[/tex]

[tex] \therefore[/tex]

Power (P) in the circuit = 14.4 kW

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico