An autonomous car is programmed to travel forty kilometers at an average speed of 40 km/hr. During the first 20 km, an average speed of 40 km/hr is maintained. During the next ten kilometers, however, the car averages only twenty km/hr. To drive the remaining ten kilometers and average 40 km/hr, the autonomous car must drive

Respuesta :

Answer:

To cover the remaining ten kilometres and average 40 km/hr, the autonomous car must drive at infinite speed (light speed)

Step-by-step explanation:

The average speed = (The total distance)/(The total time taken)

The given parameters are;

The required average speed of the autonomous car = 40 km/hr

The average speed of the car during the first 20 km = 40 km/hr

The  average speed of the car during the next 10 km = 20 km/hr

Therefore, we have;

The time taken = Distance/Speed

The time taken by the car during the first 20 km = 20 km/40 km/hr = 0.5 hour

The time taken by the car during the next 10 km = 10 km/20 km/hr = 0.5 hour

Therefore, the amount of time elapsed = 0.5 hour + 0.5 hour = 1 hour

The distance covered = 30 km

Which gives;

To drive the remaining distance of 10 km the car has 0 hour left,

The speed of the remaining 10 km must therefore be 10/0 =  Infinite (speed).

To cover the remaining ten kilometres and average 40 km/hr, the autonomous car must drive at infinite speed.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico