Ariver is flowing at 3.6 m/s. A boy in a tube is floating the river downstream. If the boy can use
his arms to paddle at 1.7 m/s with the current, how fast will it appear he is moving to anyone on
the riverbank?

Respuesta :

Answer:

The total speed is 5.3 m/s

Explanation:

The speed of river = 3.6 m/s

The speed of the tube that a boy use for downstream = 1.7 m/s

Now we have to find the total speed of the boy in the case of downstream. However, in this case, the total speed can be determined by adding both the given speeds.

The total speed = Speed of rive + speed of the tube

Total speed = 3.6 + 1.7

Total speed = 5.3 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico