A sinusoidal transverse wave travels along a long, stretched string. The amplitude of this wave is 0.0957 m, its frequency is 3.75 Hz, and its wavelength is 1.97 m. What is the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave?

Respuesta :

Answer:

Shortest distance = 0.1914 m

Explanation:

Given that,

Amplitude of the wave is 0.0957 m

Frequency of the wave is 3.75 Hz

Wavelength of the wave is 1.97 m

We need to find the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave.

The distance between maximum point in positive axis and the baseline is equal to amplitude.

Shortest distance = 2 A

D = 2 × 0.0957

D = 0.1914 m

So, the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave is 0.1914 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico