Answer:
Explanation:
From the question
mass of Nitrogen = 56 g
Molecular weight = 28 g/mol
To find the number of miles we use the formula
[tex]n = \frac{m}{M} [/tex]
where
n is the number of miles
m is the mass
M is the molecular weight
So we have
[tex]n = \frac{56}{28} [/tex]
We have the answer as
To find the volume we use the formula
V = n × V(dm³)
where
V is the volume
n is the number of miles
V(dm³) is the volume of 1 mole of a gas at STP which is 22.4 dm³
So the volume is
V = 2 × 22.4
We have the answer as
Hope this helps you.