What is the cost of 4 oranges, if 6 oranges weigh 2.4 pounds and the price of oranges are
$0.50 per pound?

Answer:
$.80
Explanation:
2.4 / 6 = 0.4
0.4 lbs per orange
0.4 x 4 = 1.6
4 oranges = 1.6 lbs
1.6 x 0.50 = $0.80