Respuesta :

Answer:

[tex] \boxed{ \bold{ \huge{ \boxed{ \sf{40 \: watt}}}}}[/tex]

Explanation:

Given,

Distance ( D ) = 10 m

Force ( F ) = 40 N

Time taken ( T ) = 10 seconds

Calculating the power:

[tex] \boxed{ \sf{power = \frac{work}{time} }}[/tex]

⇒[tex] \sf{power = \frac{force \times distance}{time} }[/tex]

⇒[tex] \sf{power = \frac{40 \times 10}{10} }[/tex]

⇒[tex] \sf{power = \frac{400}{10} }[/tex]

⇒[tex] \sf{power = 40 \: watt}[/tex]

Hope I helped!

Best regards!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico