Respuesta :

Answer:

67.5$

Step-by-step explanation:

75$ x .10 = 7.5$

75$ - 7.5$ = 67.5$

Answer:

$67.50

Step-by-step explanation:

First, find the discount.

Multiply the discount rate by the cost.

discount rate * cost

The discount rate is 10% and the cost is $75.

$75 * 10%

Convert 10% to a decimal. Divide 10 by 100 or move the decimal place two spots to the left.

10/100 = 0.10       or         10.0 --> 1.0 --> 0.10

$75 * 0.10

$7.5

Now, find the final price.

Since it is a 10% discount, we must subtract the discount amount from the cost.

cost - discount

The cost is $75 and the discount is $7.5

$75 - $7.5

$67.50

The final price of a item that costs $75 with a 10% discount is $67.50

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico