Pavelko Corporation has provided the following data for its two most recent years of operation: Manufacturing costs: Variable manufacturing cost per unit produced: Direct materials $ 13 Direct labor $ 5 Variable manufacturing overhead $ 5 Fixed manufacturing overhead per year $90,000 Selling and administrative expenses: Variable selling and administrative expense per unit sold $ 6 Fixed selling and administrative expense per year $61,000 Year 1 Year 2 Units in beginning inventory 0 1,000 Units produced during the year 10,000 9,000 Units sold during the year 9,000 8,000 Units in ending inventory 1,000 2,000 The unit product cost under absorption costing in Year 1 is closest to:

Respuesta :

Answer:

Total unitary manufacturing cost= $32

Explanation:

Giving the following information:

Direct materials $ 13

Direct labor $ 5

Variable manufacturing overhead $5

Fixed manufacturing overhead per year $90,000

Units produced= 10,000 units.

The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.

Unitary fixed overhead= 90,000/10,000= $9

Total unitary manufacturing cost= 13 + 5 + 5 + 9

Total unitary manufacturing cost= $32

ACCESS MORE