Respuesta :
Answer:
$1.90
Step-by-step explanation:
Divide 5.7 by 3 to get your answer.
[tex]\frac{5.7}{3}[/tex] = 1.9
Answer:
$1.90
Step-by-step explanation:
First, write out what you know.
So, you know that you have 3 liters.
Together, they cost $5.70.
You want to know the unit price, for 1 liter.
Therefore, you would divide $5.70 by 3:
[tex]\frac{5.70}{3}=\frac{1.90}{1}=1.90[/tex]
This means that the unit price, for 1 liter of juice, would be $1.90.