Respuesta :

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

Divide 5.7 by 3 to get your answer.

[tex]\frac{5.7}{3}[/tex] = 1.9

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

First, write out what you know.

So, you know that you have 3 liters.

Together, they cost $5.70.

You want to know the unit price, for 1 liter.

Therefore, you would divide $5.70 by 3:

[tex]\frac{5.70}{3}=\frac{1.90}{1}=1.90[/tex]

This means that the unit price, for 1 liter of juice, would be $1.90.

ACCESS MORE