kalayadavidson5
kalayadavidson5 kalayadavidson5
  • 17-08-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will give pounds cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 17-08-2020

Answer:

  $10.50

Step-by-step explanation:

If 2 pounds cost $4.20, then each pound costs $2.10. Five pounds will cost ...

  $2.10 × 5 = $10.50

Answer Link

Otras preguntas

Find the 113th term in the sequence -10.5, -6.6, -2.7, 1.2, ... A)-447.3 B) 426.3 C)430.2 D)-1172.1
Which value for A satisfies the equation 3 - 4(1 + A) = 7? A = -2 A = -6 A = 2 A = 6
A consequence of yo-yo dieting is that
Which laws of gravity explained how the planets move around the sun?
The equation 1.5r + 15 = 2.25r represents the number r of movies you must rent to spend the same amount at each movie store. how many movies must you rent to sp
what is the slope of the line with equation y=-5x
Which best describes the underlined words in this sentence? (Could) she (have been baking) the cupcakes all afternoon? A. compound verb B. simple predica
"Write the conditional statement that the Venn diagram illustrates. "
MC)Which of the following led to the United States' entry into the Korean War? a. the United States' defense alliance with South Korea b. China's attempts to
What is the slope of the hypotenuses of the triangles in simplest form?