lilypich08
lilypich08 lilypich08
  • 17-08-2020
  • Mathematics
contestada

The price for 2 kilograms of ham is $36.00. What is the unit price of ham per 100 grams?

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 22-08-2020

Answer: $1.8

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that the price for 2 kilograms of ham is $36.00. We should remember that 1000 gram = 1 kilogram; therefore, 2 kilograms = 2000 grams.

The cost of a gram of ham will then be:

= $36.00/2000

= $0.018

The unit price of ham per 100 grams will be:

= 100 × 0.018

= $1.8

Answer Link

Otras preguntas

Two ships leave whittier, Ak at 7 AM. The first ship sails towards Valdez on a 54° course at a constant rate of 36 mi/h. The second ship sails towards Knight is
number 1 I need help with confused
How to convert 0.39 into a fraction?
How many electrons are in a carbon 13 (13c) atom?
which fraction shows 32/48 in simplest form
How to convert 0.39 into a fraction?
The edge of one cube is 4 m shorter than the edge of a second cube. The volumes of the two cubes differ by 1216 m^3. Find the edge of the smaller cube.
How much energy is contained in the mass of a 60-kilogram person?
a bottle contains 12 red marbles and 8 blue marbles. A marble is chosen at random and not replaced. Then a second marble is chosen at random. Determine the prob
how do i solve this infinite geometric series?64/25-16/5+4-5