meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

time assignment, help asap
Complete the solution of the equation. Find value of y when x equals 12.
According to the law of conservation of energy, energy can neither be created nor destroyed. If this is true, why is there less energy in the top of the energy
What has two hands on its face but no arms?
which of the following has 6.053 in written form
Clarice is a 5-year-old who is watching a movie and eating popcorn with her 3-year-old brother. Clarice's brother finishes his popcorn long before Clarice, so s
why did massachusetts become a leader in the american revolution
If a scientist found a sample of crystal, which had a large amount of lead surrounding it, how would you describe the age of this crystal? Very young, old, or i
You randomly draw a marble from a bag of marbles that contains 777 blue marbles, 222 green marbles, and 111 red marble. What is P( not draw a blue marble)
I think is b but I'm not sure​