Respuesta :
Answer:
$894.65
Explanation:
Given data:
n= time = 10 years
par value= $1000
annual coupon = 5.5%
interest rate = 7.0%
bond price = present value of interest + present value of redemption value.
present value of interest:
C = 5.5% of 1000 = $55
PV = C x (1 - (1 + r)^(-n)/r
PV = 55 x 1.07^(-10)/0.07
PV = 386.3
present value of redemption value:
pv = f / (1 + r)^(n)
where f = par value
PV = 1000 / (1.07)^(10)
PV = 508.35
summing up both values
508.35 + 386.3
= $894.65
The bond should be sold at $894.65
- The calculation is as follows:
bond price = present value of interest + present value of redemption value.
present value of interest:
C = 5.5% of 1000 = $55
PV = C × (1 - (1 + r)^(-n) ÷ r
= 55 × 1.07^(-10) ÷ 0.07
= 386.3
Now
present value of redemption value:
pv = f ÷ (1 + r)^(n)
PV = 1000 ÷ (1.07)^(10)
PV = 508.35
Now finally
= 508.35 + 386.3
= $894.65
learn more: https://brainly.com/question/1504221?referrer=searchResults