Respuesta :
Answer:
[tex]\boxed{V_{i} = 5\ m/s}[/tex]
Explanation:
Given:
Acceleration = a = 0.75 m/s²
Time = t = ?
Final Velocity = [tex]V_{f}[/tex] = 72 km/hr = 20 m/s
Required:
Initial Velocity = [tex]V_{i}[/tex] = ?
Formula:
a = [tex]\frac{V_{f}-V_{i}}{t}[/tex]
Solution:
For [tex]V_{i}[/tex] the formula becomes:
[tex]V_{i} = V_{f}-at[/tex]
[tex]V_{i}[/tex] = 20 - (0.75)(20)
[tex]V_{i}[/tex] = 20 - 15
[tex]V_{i}[/tex] = 5 m/s
In Case: If you want it in km/hr:
[tex]V_{i}[/tex] = 5 * 3.6
[tex]V_{i}[/tex] = 18 km/hr
Answer:
5 m/s
Explanation:
acceleration = 0.75 m/s²
time = 20 s
final velocity = 72 km/h = 20 m/s
initial velocity = ?
Apply formula for initial velocity.
[tex]u=-at+v[/tex]
[tex]\sf a=acceleration\\t=time\\v=final \: velocity\\u=initial \: velocity[/tex]
Solve for u.
[tex]u=-(0.75)(20)+ 20[/tex]
[tex]u=-15+20[/tex]
[tex]u= 5[/tex]