contestada

A straight wire of length 0.56 m carries a conventional current of 0.4 amperes. What is the magnitude of the magnetic field made by the current at a location 2.6 cm from the wire

Respuesta :

Answer:

The magnitude of the magnetic field made by current in the wire is 3.064 x 10⁻T.

Explanation:

Given;

length of the straight wire, L = 0.56 m

conventional current, I = 0.4 A

distance of magnetic field from the wire, r = 2.6 cm = 0.026 m

To determine magnitude of magnetic field made by current in the wire, we will apply Bio-Savart Law;

[tex]B = \frac{\mu_o}{4\pi r} \frac{LI}{\sqrt{r^2 +(L/2)^2} } \\\\B = \frac{4\pi *10^{-7}}{4\pi *0.026} \frac{0.56*0.4}{\sqrt{(0.026)^2 +(0.56/2)^2} }\\\\B = 3.846*10^{-6}(0.7966)\\\\B = 3.064*10^{-6} \ T[/tex]

Therefore, the magnitude of the magnetic field made by current in the wire is 3.064 x 10⁻T.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico