"The net present value of the investment, excluding the annual cash inflow, is −$403,414. To the nearest whole dollar how large would the annual cash inflow have to be to make the investment in the equipment financially attractive? (Ignore income taxes.)"

Respuesta :

Answer: c. $81,202

Explanation:

The inflow will be annual and constant which makes it an annuity. Given the discount rate of 12% and a useful life of 8 years, the present value interest discount factor based on the table is = 4.968.

Option 1 present value

= 48,410 * 4.968

= $240,500.88‬

Option 2 present value

= 50,427 * 4.968

= $250,521.34

Option 3 present value

= 81,202 * 4.968

= $403,412

Option 3 is the closest option with the difference being down to rounding errors. The annual inflow would have to be $81,202 to make the investment in the equipment financially attractive.

Ver imagen Parrain
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico