A chemist adds of a M barium chlorate solution to a reaction flask. Calculate the mass in grams of barium chlorate the chemist has added to the flask. Round your answer to significant digits.

Respuesta :

The given question is incomplete, the complete question is:

A chemist adds 200.0 ml of a 0.52M barium chlorate (Ba(CIO3)2) solution to a reaction flask. Calculate the mass in grams of barium chlorate the chemist has added to the flask. Round your answer to significant digits.

Answer:

The correct answer is 32 grams.

Explanation:

Based on the given solution, the molarity of barium chlorate solution given is 0.52 M, this shows that the solution will comprise 0.52 moles in 1 L or 1000 ml of the solution.  

Therefore, in 200 ml, it will comprise 0.52/1000 × 200 moles of Ba(ClO₃)₂,  

= 0.52/1000 × 200 = 0.104 moles

The molecular mass of Ba(ClO₃)₂ is 304.23 gram per mole

So, the mass of Ba(ClO₃)₂ in 0.104 moles will be,  

= 304.23 g/mol × 0.104

= 31.639 grams or 32 grams.  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico