cheerssage
cheerssage cheerssage
  • 31-07-2020
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?(WITH PROPORTIONS PLEASE)

Respuesta :

DogsMeow
DogsMeow DogsMeow
  • 31-07-2020

Answer:

5 cans

Step-by-step explanation:

$2/1 can = $10/x cans

x = 5

Answer Link
boing4boing
boing4boing boing4boing
  • 31-07-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

10 divided by 2 equalls 5

Answer Link

Otras preguntas

Pleaaase argent !!! Explain ur answers Consider the following reaction: Fe3+(aq) + SCN-(aq) ↔︎ [Fe(SCN)]2-(aq) 1)Explain what is meant by the term dynamic equi
which is NOT a common characteristic of life in ancient egypt and ancient mayan civilizations?
An electromagnet uses moving electric charges to produce a ________________ field. An electromagnet is made by winding a current-carrying _______________ into a
please help as fast as u can
tell me about lead to smoking ​
what 3 questions did the 25th amendment address?
find the average rate of change of the function y=f(x)=1/(x-1)^2-8 with respect to x on the interval -2≤x≤0 ​
a list of all characters who appear on stage at any time during the place known as​
Which of the following is a true statement? A) Time management means always doing more than one task at the same time. B) Good time management means never tak
Isabella has 63 hair bows. Isabella's sister has h more hair bows than Isabella. Choose the expression that shows how many hair bows Isabella's sister has.