Answer:
64.7%
Step-by-step explanation:
To solve this problem we use compounded interest formula.
[tex]a = p(1 + (r \div n))^{nt} [/tex]
a = amount
p = principle
r = interest rate
n = number of times compounded in a period
t = time period
[tex]a = 1000(1 + (.05 \div 12)^{12 \times 10} [/tex]
a = 1647.01
1647.01-1000 = 647.01
647.01/1000 = 0.64701
0.64701*100% = 64.7%