Answer:
The sample size is [tex]n = 2401[/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The margin of error is [tex]E = 0.02[/tex]
Given that the confidence level is 95% then the level of significance can be mathematically evaluated as
[tex]\alpha = 100 - 95[/tex]
[tex]\alpha = 5\%[/tex]
[tex]\alpha = 0.05[/tex]
Next we would obtain the critical value of [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] from the z-table , the values is
[tex]Z_{\frac{\alpha }{2} } = Z_{\frac{0.05 }{2} } = 1.96[/tex]
The reason we are obtaining critical value of [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] instead of [tex]\alpha[/tex] is because
[tex]\alpha[/tex] represents the area under the normal curve where the confidence level interval ( [tex]1-\alpha[/tex] ) did not cover which include both the left and right tail while
[tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] is just the area of one tail which what we required to calculate the sample size
NOTE: We can also obtain the value using critical value calculator (math dot armstrong dot edu)
Generally the sample size is mathematically evaluated as
[tex]n = [ \frac{Z_{\frac{\alpha }{2} }}{E} ]^2 * \r p (1- \r p)[/tex]
Where [tex]\r p[/tex] is the proportion of sample taken which we will assume to be [tex]\r p = 0.5[/tex]
substituting values
[tex]n = [\frac{ 1.96}{0.02} ]^2 *( 0.5 (1- 0.5)[/tex]
[tex]n = 2401[/tex]