A physical pendulum in the form of a planar object moves in simple harmonic motion with a frequency of 0.460 Hz. The pendulum has a mass of 2.40 kg, and the pivot is located 0.380 m from the center of mass. Determine the moment of inertia of the pendulum about the pivot point.

Respuesta :

Answer:

The  moment of inertia is  [tex]I =1.0697 \ kg m^2[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The  frequency is  [tex]f = 0.460 \ Hz[/tex]

    The  mass of the pendulum is  [tex]m = 2.40 \ kg[/tex]

    The  location of the pivot from the center is [tex]d = 0.380 \ m[/tex]

     

Generally the period of the simple harmonic motion is mathematically represented as

        [tex]T = 2 \pi * \sqrt{ \frac{I}{ m * g * d } }[/tex]

Where I is the moment of inertia about the pivot point , so making I the subject of the formula it

=>    [tex]I = [ \frac{T}{2 \pi } ]^2 * m* g * d[/tex]

But the period of this simple harmonic motion can also be represented mathematically as

        [tex]T = \frac{1}{f}[/tex]

substituting values

      [tex]T = \frac{1}{0.460}[/tex]

      [tex]T = 2.174 \ s[/tex]

So

      [tex]I = [ \frac{2.174}{2 * 3.142 } ]^2 * 2.40* 9.8 * 0.380[/tex]

      [tex]I =1.0697 \ kg m^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico