Furniture costing $61,700 is sold at its book value in 2017. Acquisitions of furniture total $50,000 cash, on which no depreciation is necessary because it is acquired at year-end. What is the cash inflow related to the sale of furniture

Respuesta :

Answer:

cash inflow = $32,100

Explanation:

there is some information missing:

  • accumulated depreciation 2016 (furniture) = $9,000
  • depreciation expense 2017 (furniture) = $37,600
  • accumulated depreciation 2017 (furniture) = $17,000

we must first determine the book value of the furniture which was sold:

total depreciation related to the sold furniture = $9,000 + $37,600 - $17,000 = $29,600

book value = $61,700 - $29,600 = $32,100

since the furniture was sold at book value, then the cash inflow = $32,100

Cash inflow refers to money being received or earned by the company, while cash outflows refer to money being paid by the company.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico