2) A basketball player scores 70% of his shots on average. What is the probability that he scores at least 18 successful shots tonight if he gets 20 shots?

Respuesta :

Answer:

3.54%

Step-by-step explanation:

This question represents a binomial distribution. A binomial distribution is given by:

[tex]P(x)=\frac{n!}{(n-x)!x!} p^xq^{n-x}[/tex]

Where n is the total number of trials, p is the probability of success, q is the probability of failure and x is the number of success.

Given that:

A basketball player scores 70% of his shots on average, therefore p = 70% = 0.7. Also q = 1 - p = 1 - 0.7 = 0.3.

The total number of trials (n) = 20 shots

The probability that he scores at least 18 successful shots tonight if he gets 20 shots = P(x = 18) + P(x = 19) + P(x = 20)

P(x = 18) = [tex]\frac{20!}{(20-18)!18!}*0.7^{18}*0.3^{20-18}=0.0278[/tex]

P(x = 19) = [tex]\frac{20!}{(20-19)!19!}*0.7^{19}*0.3^{20-19}=0.0068[/tex]

P(x = 20) = [tex]\frac{20!}{(20-20)!20!}*0.7^{20}*0.3^{20-20}=0.0008[/tex]

The probability that he scores at least 18 successful shots tonight if he gets 20 shots = P(x = 18) + P(x = 19) + P(x = 20) = 0.0278 + 0.0068 + 0.0008 = 0.0354 = 3.54%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico