Respuesta :

Answer:

853.8cm^3

Step-by-step explanation:

[tex]h = 9.5cm\\d = 1.5cm + 9.5 = 10.7\\r =d/2=10.7/2=5.35\\\\V = \pi r^2 h\\V = 3.14 \times (5.35)^2 \times 9.5\\\\V =853.8 cm^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico